See vanja on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "ru",
"3": "Ва́ня"
},
"expansion": "Russian Ва́ня (Vánja)",
"name": "bor"
}
],
"etymology_text": "From Russian Ва́ня (Vánja), diminutive of the common male name Ива́н (Iván, “John”).",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "9/kala",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "vanja",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanja",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjan",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjan",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjojen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "vanjaa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjoja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjoissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjoista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjoihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjoilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjoilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjoille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjoina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vanjoiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vanjatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjoitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjoin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "9/kala",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "vanjani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjojeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjaini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "vanjaani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjojani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjoissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjoistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjoihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjoillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjoiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjoilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjoinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vanjoikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vanjattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjoittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjoineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "vanjasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjojesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjaisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "vanjaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjojasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjoissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjoistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjoihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjoillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjoiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjoillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjoinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vanjoiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vanjattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjoittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjoinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "vanjamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjojemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjaimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "vanjaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjojamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjoissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjoistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjoihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjoillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjoiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjoillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjoinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vanjoiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vanjattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjoittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjoinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "vanjanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjojenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "vanjaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjojanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjoissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjoistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjoihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjoillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjoiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjoillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjoinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vanjoiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vanjattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjoittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjoinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "vanjansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjojensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "vanjaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjojaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjojansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjoissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjoissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjoistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjoistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjoihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjoillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjoillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjoiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjoiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjoilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjoillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjoinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjoinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vanjaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vanjoikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vanjoiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vanjattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjoittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjoittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjoineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjoinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "vanja",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "vanja",
"name": "fi-noun"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "derogatory"
},
"expansion": "(derogatory)",
"name": "tlb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "vanj",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-kala"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish ethnic slurs",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish kala-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"langcode": "fi",
"name": "Russia",
"orig": "fi:Russia",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"A Russian."
],
"id": "en-vanja-fi-noun-1YyPq6z9",
"links": [
[
"ethnic",
"ethnic"
],
[
"slur",
"slur"
],
[
"Russian",
"Russian"
]
],
"raw_glosses": [
"(ethnic slur) A Russian."
],
"synonyms": [
{
"word": "ryssä"
}
],
"tags": [
"derogatory",
"ethnic",
"slur"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈʋɑnjɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈʋɑ̝njɑ̝]"
},
{
"rhymes": "-ɑnjɑ"
}
],
"word": "vanja"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "ru",
"3": "Ва́ня"
},
"expansion": "Russian Ва́ня (Vánja)",
"name": "bor"
}
],
"etymology_text": "From Russian Ва́ня (Vánja), diminutive of the common male name Ива́н (Iván, “John”).",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "9/kala",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "vanja",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanja",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjan",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjan",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjojen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "vanjaa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjoja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjoissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjoista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjoihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjoilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjoilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjoille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjoina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vanjoiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vanjatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjoitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjoin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "9/kala",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "vanjani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjojeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjaini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "vanjaani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjojani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjoissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjoistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjoihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjoillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjoiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjoilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjoinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vanjoikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vanjattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjoittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjoineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "vanjasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjojesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjaisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "vanjaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjojasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjoissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjoistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjoihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjoillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjoiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjoillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjoinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vanjoiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vanjattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjoittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjoinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "vanjamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjojemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjaimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "vanjaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjojamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjoissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjoistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjoihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjoillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjoiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjoillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjoinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vanjoiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vanjattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjoittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjoinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "vanjanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjojenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "vanjaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjojanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjoissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjoistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjoihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjoillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjoiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjoillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjoinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vanjoiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vanjattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjoittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjoinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "vanjansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjojensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "vanjaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjojaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjojansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjoissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjoissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjoistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjoistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjoihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjoillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjoillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjoiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjoiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjoilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjoillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjoinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjoinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vanjaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "vanjoikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vanjoiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "vanjattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjoittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjoittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "vanjoineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "vanjoinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "vanja",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "vanja",
"name": "fi-noun"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "derogatory"
},
"expansion": "(derogatory)",
"name": "tlb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "vanj",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-kala"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 2-syllable words",
"Finnish derogatory terms",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish ethnic slurs",
"Finnish kala-type nominals",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish terms borrowed from Russian",
"Finnish terms derived from Russian",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ɑnjɑ",
"Rhymes:Finnish/ɑnjɑ/2 syllables",
"fi:Russia"
],
"glosses": [
"A Russian."
],
"links": [
[
"ethnic",
"ethnic"
],
[
"slur",
"slur"
],
[
"Russian",
"Russian"
]
],
"raw_glosses": [
"(ethnic slur) A Russian."
],
"synonyms": [
{
"word": "ryssä"
}
],
"tags": [
"derogatory",
"ethnic",
"slur"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈʋɑnjɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈʋɑ̝njɑ̝]"
},
{
"rhymes": "-ɑnjɑ"
}
],
"word": "vanja"
}
Download raw JSONL data for vanja meaning in All languages combined (20.1kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-16 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.